Kodėl nejauku sėsti prie svetimo kompiuterio?
Svetimame kompiuteryje nėra tavo prisijungimų. Labiausiai erzinantis dalykas susijęs su kompiuteriu yra slaptažodžiai, kuriuos atsiminti vis sunkiau dėl jų kiekio ir saugumo taisyklių.
Jei pasakyčiau, kad nuo šiol reikės prisiminti tik savo Gmail ir kompiuterio slaptažodį? Ne taip jau sunku atsiminti vos kelis slaptažodžius. Būtų nuostabu, ar ne? Apie tai ir papasakosiu straipsnyje.
Koks turi būti slaptažodis?
Lengviau pasakyti, koks neturi. Slaptažodis turėtų būti naudojamas tik vienam prisijungimui - skirtingame tinklalapyje reikia kurti kitą slaptažodį. Taip būsi saugus, kad praradus ar net nulaužus tavo vienus prisijungimus, kiti liks saugūs.
Slaptažodis turi būti sudarytas iš raidžių ir skaičių bei spec. simbolių. Bent jau 6 ženklų.Slaptažodžių problema
Daugiausia prisijungimų yra prie tinklalapių. Kai kurie naudojami itin retai, todėl juos ypač lengva pamiršti.
Tam yra sprendimas. Prisijungęs prie naršyklės būsi tikras, kad turi saugoti tik paskyros, su kuria prisijungei, informaciją. Visa kita informacija bus kaupiama automatiškai. Net slaptažodžius sukurs pati naršyklė su auto sukūrimo autosuggest funkcija.
Kaip rasti prisijungimo informaciją?
Turbūt nesi statistinė išimtis ir kompiuteryje naudojama naršyklė yra Google Chrome. Turi ir el. paštą Gmail. Jeigu to padaręs nesi, susikurk nemokamą Gmail el. paštą ir parsisiųsk Google Chrome naršyklę į savo kompiuterį. Įdiegus ją į kompiuterį, liks tik prisijungti.
Slaptažodžiai ir prisijungimo vardai yra kaupiami naršyklėje automatiškai. Parodysiu, kaip juos susirasti ir pasinaudoti, kuomet bus reikalinga.
Dėmesio! Prisijungimas prie Gmail paskyros yra labai svarbus, nes turint šią informaciją, nesunkiai galima jungtis ir į kitus tinklalapius, todėl būtinai naudok 2 žingsnių autentifikaciją.
Google Chrome naršyklėje meniu pasirink Nustatymai (”Settings”).
Paieškoje parašyk “Passwords”.
Čia rasi savo prisijungimus. Gali peržiūrėti vartotoją ir slaptažodį. Kitame kompiuteryje prisijungus prie Chrome naršyklės ir savo Gmail, automatiškai atsiras ir išsaugoti prisijungimai.
Registruojantis naujuose tinklalapiuose naudok auto-suggest funkciją, kuri už tave sukurs slaptažodį ir jį išsaugos. Taip pat spustelėk mygtuką sutikti, kad įsimintų prisijungimus.
Naudojant kitas naršykles kaip Mozilla Firefox, Opera ar Windows Edge ir norint rasti prisijungimus, procesas vienodas. Reikia prisijungti prie paskyros ir ten rasi išsaugotus slaptažodžius.
Prisijungimai kompiuteryje
Antras prisijungimas, kurį turi saugoti galvoje, yra kompiuterio slaptažodis (jei tokį esi užsidėjęs?! Jei ne, būtinai tai padaryk. Skaityk apie bazines saugumo priemones ir kaip paruošti kompiuterį darbui.
Anksčiau kompiuteriuose buvo naudojamos vietinės paskyros su vartotojo vardu ir slaptažodžiu. Ruošiant kompiuterį savo klientams, taip jį ruošiame ir dabar.
Vis dėlto, siekiant suasmeninti kompiuterį, rekomenduoju jungtis prie kompiuterio susikurta paskyra, kurioje taip pat bus kaupiama informacija. Windows kompiuteryje prisijungus ir su laiku keičiant įrenginį maloniai apsidžiaugsi, kai naujame kompiuteryje darbalaukis bus toks pat, kaip senajame. Mac kompiuteryje prie paskyros jungtis dar svarbiau, nes įjungus “Find My” paslaugą įrenginys bus pririštas prie paskyros taip, kad bet kada galėsi jį užblokuoti ir piktavaliai negalės naudotis tavo daiktu.
Windows prisijungimai. Nustatymuose susirask skiltį vartotojai (”Accounts”) ir prisijunk.
Mac prisijungimai. Nustatymuose ieškok “Apple-ID” ir prisijunk.
Mac kompiuteryje norint sužinoti naudotus prisijungimus, įeik į “System Preferences” ir paieškoje parašyk “Passwords”. Pasirinkus reikalingą, kompiuteris parodys slaptažodį.
Apibendrinant
Internetas yra nesaugus dėl jo vartotojų. Ar galima jį padaryti saugesniu? Be abejonės, tik tuomet masė žmonių negalės juo naudotis dėl sudėtingumo. Dėl šios priežasties saugumas ir patogumas turi nuolatos ieškoti kompromiso.
Bičiulis pasakojo, kad Apple kompanija yra visai netoli to, kad visiškai nebereikėtų naudoti slaptažodžių. Patvirtinti prietaisai, vartotojo atpažinimas ir sistema, dėl saugumo viską kurianti automatiškai. Mes jau esame šiame kelyje, kai sistemai patikime vis daugiau svarbių duomenų.
Dirbant kompiuteriu galbūt reikės prisiminti ir dar keletą slaptažodžių. Pavyzdžiui, Skype ar Zoom, kai įsirašysi programą į kompiuterį ir būsi paprašytas suvesti šiuos duomenis. Vis dėlto, gali būti prisijungęs prie šių paskyrų ir naršyklėje, tuomet nesunkiai susirasi prisijungimo informaciją.
Tautvydas
Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.
Nepaskęsk slaptažodžių jūroje - jų įsiminti nereikia