Inovatoriaus dilema
Knygos pavadinimą esu jau daug kartu girdėjęs, tad nusprendžiau nusipirkti, paskaityti ir įvertinti, kodėl ją taip dažnai rekomenduoja.
Jau pirmuosiuose puslapiuose autorius suintrigavo paliesdamas labai aktualius sėkmingo ir nesėkmingo įmonės augimo klausimus, į kuriuos atsako remdamasis moksliniais tyrimais. Taigi, gal tikrai galima rasti veiksmingų patarimų, kaip drąsiau investuoti į naujas idėjas ir iš to uždirbti?
Būti teisiu 100% neįmanoma
Antraštės pavadinimas yra iš kitos knygos “Lenktynės”. Visiškai teisiu būti beveik neįmanoma, nes klaidos tikimybė visuomet yra. Galima prisirinkti daugiau informacijos, atlikti daugiau tyrimų, tačiau ir jie tik didina sėkmės tikimybę, tačiau jos negarantuoja.
Šioje knygoje buvo pateiktas pavyzdys su naftos paieškos būdais. Seniau kasdavo ir ieškodavo “kur papuldavo”, todėl tikimybė rasti naftos buvo itin žema. Šiandien, technologiniai tyrimai ištobulėjo, tačiau vis tiek 100proc. garantijos nesuteikia, dažniausiai tokie tyrimai būna teisūs apie 60-70 proc..
Taigi, lieka nemaža tikimybė jog norimo tikslo ar rezultato galite nepasiekti. Taip ir su įmonės sėkme, būtų nuostabu rasti receptą, pagal kurį būtų garantuotas augimas. Deja, tai neįmanoma. Galima atrasti tik sėkmės tikimybę didinančius faktorius.
Vienodi sėkmės ir nesėkmės faktoriai
Įmonės sėkmei būtinos drąsios investicijos ir noras keistis, todėl nepažangūs verslai tyrime ir nėra analizuojami - jie lieka vidutinybe. Įdomu yra tai, kad geriausi verslai geba tinkamu momentu investuoti į naują kryptį, taip vadinamą viską keičiančią technologiją “Distruptive technology”.
Pabandykite atspėti, kokie verslai žlunga arba nepateisina investuotojų lūkesčių? Tie, kurie investuoja į netinkamą technologiją. Taigi investuoti būtina ir tai susiję su didžiule rizika, kuri vienu atveju gali būti sėkmės, kitu atveju - bankroto priežastis. Tai perskaitęs jaučiausi tik labiau pasimetęs, nei ką nors sužinojęs.
Kompiuterių diskai -50% savikainos visai ne dėl masinės gamybos. Kaip atpiginama technologija?
Dažnai kompanijai sudėtinga persiorientuoti ir rinkai pasiūlyti naują geresnį sprendimą, ypač jei jis glaudžiai susijęs su jau gaminama produkcija. Taip nutiko ir kompiuterių diskų gamintojams, kurie analizavo poreikį kurti mažesnio dydžio diskus. Įvertinus rinką ir galimybes kurti naujos technologijos diskus, gamintojai susidūrė su problema, jog negali to pasiūlyti pirkėjams patrauklia kaina.
Tai itin dažna problema, kuri parodo, kad kurti naujo sprendimo produktą visų pirma yra brangu. Vertinant atpiginimo galimybes pradėjus masiškai gaminti autorius atskleidė nustebinusį tyrimo rezultatą: 50% naujos technologijos prekės kainos sumažinama ne tiesiogiai per technologiją, o per vadybą ir darbo organizavimą. Tai reiškia, kad pusė savikainos patiriamų išlaidų yra visiškai neaiškios ir tik po praktinio paleidimo gali būti atrastos bei įgyvendintos. Tai dar viena priežastis imti ir kurti.
Apibendrinant inovatoriaus dilemą
Sudėtinga būti geriausiu. Kurti kažką naujo, gali tik būdamas geriausiu dabartinėje rinkoje. Tuomet inovatorius privalo atsitraukti nuo buvimo geriausiu ‘čia ir dabar’, toliau eiti mokytis ir nebijoti kurti iš naujo - taip tampant geriausiu naujoje srityje.
Dažnai kompanijose sudėtinga pritaikyti tokį modelį: kurti naują prekę, kuri konkuruoja su esama ir neuždirba pinigų. Todėl, joms puikus sprendimo būdas būtų turėti atskirą komandą, kuri užsiimtų nauja sritimi.
Tautvydas
Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.
The Innovator's Dilemma | Clayton Christensen