Kompiuterio reset išvalymas
Dėl kompiuteryje esančios sukauptos informacijos, dažniausiai jį vengiama keisti nauju. Daugeliui kyla stresas vien pagalvojus apie naują tuščią kompiuterį, kaip į jį reikės susikelti senuosius duomenis ir kiek laiko tai truks, kaip rasti prisijungimus prie svarbių paskyrų ir įsimintų tinklalapių.
Dėl šios priežasties laukiama kol kompiuteris galutinai “sustreikuos”. Susimąsčius apie netinkamą kompiuterio darbą derėtų nieko nebelaukti ir jį išvalyti - atlikti duomenų atstatymą (”reset”) arba keisti nauju.
Taigi, pasikalbėkime, kaip tinkamai išvalyti seną kompiuterį ir priversti jį dirbti maksimaliai našiai. Taip pat, ką daryti su duomenimis ir informacija, kurią turėjai įrenginyje.Kaip ir kur persikelti duomenis?
Saugus failų laikymas prasideda nuo duomenų kopijos, tad jei turi svarbios informacijos, duomenys turėtų būti laikomi ne tik kompiuteryje. Duomenų persikėlimui dažniausiai naudojamas metodas yra iškėlimas į išorinį diską. Jei turi nedaug prikauptų failų gali pakakti ir talpios USB atmintinės, nes jų talpa viršija 100GB.
Antrasis būdas duomenų persikėlimui yra debesis. Naudojame ir savo klientams rekomenduojame Google Drive diską, kuris yra susietas su Gmail paskyra. Plačiau 7 patarimai kaip naudoti nemokamą Google Drive.
Kompiuteryje susirandame visus svarbius failus, juos perkeliame į pasirinktą vietą, o vėliau sukeliame į naują kompiuterį.
Perkėlimas atliekamas išties paprastai - tiesiog ieškai kompiuteryje savo aplankų. Būtinai patikrink šiuos: Dokumentai (”Documents”), Darbalaukis (“Desktop”), Parsisiųsti (”Downloads”).
Kaip rasti prisijungimo informaciją?
Greičiausiai naudoji Google Chrome ir turi Gmail prijungtą paskyrą. Jei taip, prisijungimų informacija yra saugoma automatiškai ir parodysiu, kaip ją lengvai rasti.
Meniu pasirink Nustatymai (”Settings”).
Paieškoje parašyk “Passwords”.
Čia rasi visus išsaugotus prisijungimus. Gali pasižiūrėti vartotoją ir slaptažodį. Arba tiesiog įsitikinus, kad svarbiausi prisijungimai yra čia, naujajame kompiuteryje jungtis prie Chrome naršyklės ir savo Gmail. Tuomet naujame kompiuteryje naršymo istorija bus pasiekiama ir senojo įrenginio, prisijungimas prie tinklalapių sinchronizuosis ir vyks automatiškai.
P.s. turbūt ką tik supratai, kaip paprasta rasti visus saugomus slaptažodžius vienoje vietoje ir kaip svarbu saugoti savo Gmail paskyrą? Primygtinai rekomenduoju naudoti dvigubą patvirtinimą jungiantis prie Gmail.
Jei naudoji kitas naršykles ir nori rasti prisijungimus, tai procesas yra vienodas. Susirandi prijungtą paskyrą ir ieškai išsaugotų slaptažodžių.
Prisijungimai Windows kompiuteryje
Nustatymuose susirask skiltį vartotojai (”Accounts”) ir pasirink naudojamą vartotoją. Jei paskyra yra susieta su email, pasižymėk jį, kad lengvai prisijungtum ir naujame kompiuteryje.
Prisijungus prie paskyros naujame Windows kompiuteryje duomenys sinchronizuosis automatiškai.
Mac kompiuteryje esantys prisijungimai
Atlikdamas Mac kompiuterio išvalymą arba atsinaujinimą pasitikrink, kad prisijungsi prie savo iCloud. Vartotoją susirasi nuėjęs į “System Preferences” ir paspaudęs “Apple ID”.
Jei migruoji iš Mac į Windows ar Linux ir reikia sužinoti prisijungimo informaciją. Safari naršyklės ir kita prisijungimų informacija saugoma tavo kompiuteryje.
Įeik į “System Preferences” ir paieškoje parašyk “Passwords”. Paspaudus ant reikalingo, kompiuteris parodys koks yra slaptažodis.
Ką daryti su naudojamomis programomis, kurių nėra naujame kompiuteryje?
Kadangi tai vienkartinis atvejis, rekomenduoju tiesiog atsirinkti naudojamas programas ir jas savarankiškai įsidiegti į naują kompiuterį. Yra sprendimų duomenų klonavimui, kai švariai perkeliama visa informacija nuo duomenų iki programų į naują kompiuterį. Visgi tokiu atveju gali persikelti ir prikaupto šlamšto. Tas pats gallioja ir su seno kompiuterio naujinimu. Pilnas išvalymas ir vėliau tik reikalingų programų diegimas bei duomenų persikėlimas yra ir saugiau, ir tvarkingiau.
Jei yra programų kurių nebenaudoji, ar net jas pamiršai, siūlau jų nediegti. Kompiuteris lyg nauji namai - į kuriuos tau nereikia temptis pasenusių drabužių. Tai gali būti puikus laikas susitvarkymui.
Kompiuterio reset, kaip tinkamai pašalinti kompiuteryje esančius duomenis?
Ištrinti iš kompiuterio visą informaciją yra labai paprasta ir tai truks iki kelių valandų.
Jei kompiuteryje diskas buvo padalintas, tai duomenų diskas, kuriame nėra Windows ar Mac sistemos ištrintas gali būti bet kada, net neatliekant kompiuterio “Reset” funkcijos. Tiesiog susirask šį diską kompiuteryje ir spausk formatuoti “Format”. Jei diskas dalintas nebuvo, dar kartą įsitikink, kad viskas, kas reikalinga yra perkelta ir valom!
Duomenų ištrynimas Windows kompiuteryje
Įeik į Nustatymai (”Settings”). Paieškoje parašyk “Reset this PC”.
Patvirtink, kad nori nustatyti kompiuterį iš naujo (”Reset PC”).
Rinkis pašalinti viską (”Remove everything”).
Patvirtinus pilną duomenų šalinimą kompiuteris persikraus ir duomenys bus pašalinti. Po kelių valandų tavo kompiuteris bus tuščias lyg naujas.
Kompiuterio reset Mac kompiuteryje
Paspausk ir palaikyk įjungimo mygtuką 10 sekundžių, kol pradės krautis “Options” nustatymai. Juos ir pasirink.
Mac kompiuteriuose ne su Apple procesoriais reikia spausti cmd+r kombinaciją ir ją laikyti 10 sek.
Lango viršuje kairėje rinkis “Recovery Assistant” → “Erase Mac”.
Keletą kartų reikės patvirtinti duomenų pašalinimą. Po kelių valandų kompiuteris lyg naujas - visiškai tuščias.
Su perrašyta operacine sistema kompiuteris lyg naujas
Viskas, duomenys pašalinti! Gali kompiuterį parduoti arba pradėti dirbti lyg nauju įrenginiu.
Jei dabar naujame kompiuteryje trūksta programų ir nori paruošti pilnai, perskaityk straipsnį kaip greitai atlikti kompiuterio paruošimą?
Tautvydas
Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.
Kaip išvalyti kompiuterį?