Kompiuteriai neįgaliesiems
Dėl sparčiai populiarėjančių kompiuterių technologijų neįgalieji vis dažniau gali įtraukti kompiuterį į savo kasdienybę. Kompiuterio dėka kiekvienas gali gauti naujausius mokymus, išmokti naujų technologijų.
Būdamas konferencijoje Dubajuje mačiau nedidelius robotus, kurie gali būti lankytojų avatarais. Vartotojas nuotoliniu būdu per kompiuterį prisijungia prie roboto, valdo jį taip keliaudamas, žvalgydamasis po parodą.
Visgi kol kas kompiuteriai neįgaliesiems dažniausiai nėra išskirtiniai ir turi tik papildomas funkcijas. Tad pasikalbėkime, kaip galima pagerinti neįgaliojo vartotojo patirtį naudojantis kompiuteriu.
Vaizdas, garsas ir lytėjimas - trys dalys, kaip bendraujama su kompiuteriu. Aptarsime kiekvieną jų.
Kompiuteriai silpnaregiams
Kompiuterio ekranas silpnaregiui rekomenduojamas kiek galima didesnis. Be to, svarbu atlikti nustatymus kompiuteryje - ekrane matoma informacija turi būti maksimaliai ryški. Kompiuteriai silpnaregiams turi tik specialius nustatymus programinėje įrangoje. Aptarsiu, kaip juos atlikti Windows ir Mac kompiuteriuose.
Windows kompiuteris silpnaregiams
Windows kompiuteryje nustatymuose pasirink System → Scale.
Taip pat labai rekomenduoju peržiūrėti Accessibility nustatymus ir nusistatyti, kad vaizdas būtų matomas patogiai.
Mac kompiuteris silpnaregiams
Mac kompiuteryje nustatymuose rinkis Displays → Use as → Larger text.
Papildomi ir labai svarbūs nustatymai ryškumui maksimizuoti: Nustatymuose Accesibility. Rekomenduoju išbandyti Invert colours, Increase contrast, Display contrast funkcijas.
Klaviatūra silpnaregiui turi būti su pašvietimo funkcija. Tai labai svarbu, nes turi aiškiai matytis ne tik tekstas ekrane, bet ir raidės, kurios spaudžiamos klaviatūroje.
Kompiuterio valdymas balsu
Kompiuterio valdymas balsu ir galimybė su juo kalbėtis užduodant vis naujus klausimus IT sritį pakylėjo į naują lygį. Nors ši funkcija nėra naujiena, ji tampa vis patogesnė dėl dirbtinio intelekto proto, kuris supranta vienaip ar kitaip užduotą klausimą ir į jį greitai atsako. Jau kuris laikas iPhone telefone naudoju įrenginio valdymą balsu klausdamas orų prognozės ar norėdamas paskambinti kam iš artimųjų. Ši funkcija neįgaliajam, mano nuomone, yra dar dešimteriopai naudingesnė.
Kaip įjungti kompiuterio valdymą balsu?
Windows kompiuterio valdymas balsu
Windows kompiuteryje ši funkcija yra prie anksčiau minėtos Accessibility → Speech.
Mac kompiuterio valdymas balsu
Nustatymuose pasirink Siri & Spotlight → Ask Siri. Nuo šiol užteks pasakyti “Hey Siri” ir aktyvuosis mikrofonas, kai galima užduoti klausimus kompiuteriui balsu.
Kompiuterio valdymas priedais
Dėl vis intuityvesnio kompiuterio valdymo balsu, kompiuterio išvesties įrenginiai, kaip klaviatūra ar pelė nebėra būtini prietaisai. Visgi su jais dažniausiai darbas bus atliekamas greičiau, nei kompiuterį valdant balsu.
Pamenu, jog esu naudojęs spec. pelytę, kuri užsideda ant piršto ir vietoje judinamos rankos pakanka judinti pirštą. Lenovo ThinkPad verslo klasės kompiuteriai vis dar turi nedidelį raudoną kursorių lyg valdymo pultelį klaviatūroje, kuris neįgaliajam gali būti patogesnis už standartinę pelytę. Apskritai Lenovo ThinkPad kompiuteriai dažnai yra vienas populiariausių pasirinkimų dėl patogių - iškilių mygtukų bei itin patogios šviečiančios klaviatūros, kuri tiksliai reaguoja į paspaudimus.
Kompiuterių nuoma - sprendimas kiekvienam
Sandėlyje turime kelis šimtus vienetų kompiuterių, tad galime padėti nesunkiai išsirinkti tinkamą kompiuterį neįgaliojo poreikiams. Vieninteliai siūlome kompiuterių nuomą su galimybe įranga keistis kita nemokamai.
Apibendrinimas
Intuityvios technologijos prisitaiko prie žmonių poreikių ir kompiuterio naudojimas tampa vis lengvesnis. Jis tampa įmanomas net ir negalint jo lytėti ar neregint. Operacinės sistemos siūlo vis daugiau nustatymų, kurie gali paversti kompiuterio patirtį neįgaliajam lengvesne.
Pasirinkimas vien pagal kompiuterio dydį nėra tinkamiausias sprendimas. Dėl šios priežasties siūlau poreikius aptarti su specialistais ir tik įsigilinus išbandyti vieną ar kitą variantą ieškant geriausiojo.
Tautvydas
Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.
Kompiuteriai neįgaliesiems